Polskie toalety publiczne przez lata nie cieszyły się najlepszą sławą, jednak te czasy bezpowrotnie minęły. Najlepszym dowodem na to jest nagranie niemieckiej turystki, która odwiedziła nasz kraj i dosłownie nie mogła wyjść z podziwu. Krótki materiał wideo opatrzony podpisem „Öffentliches WC in Polen 🇵🇱” (Toaleta publiczna w Polsce) lotem błyskawicy podbija sieć.
Kobieta spodziewała się prawdopodobnie surowych, szarych warunków, a zastała wnętrze przypominające nowoczesny hotel.
„Nie trzeba płacić ani centa!”
Na nagraniu widzimy czystą, nowoczesną przestrzeń wyłożoną eleganckimi kafelkami. Uwagę zwracają designerskie, prostokątne lustra z mocnym podświetleniem LED, rząd lśniących białych umywalek oraz nowoczesne dozowniki. Całość wygląda nienagannie i sterylnie.
Niemka, filmując swoje odbicie w lustrze, dzieli się z widzami swoimi odczuciami, nie kryjąc ogromnego zaskoczenia:
„Tak... toalety tutaj są bardzo ładne. I w ogóle nie trzeba płacić. Ani centa! A wszystko jest czyste, niewiarygodne” – zachwyca się na nagraniu autorka.
Gorzka pigułka dla Niemiec
Najmocniejszy moment nagrania następuje jednak na samym końcu. Porównując standard darmowej, publicznej toalety w Polsce do realiów we własnym kraju, turystka decyduje się na bezlitosne podsumowanie ojczyzny.
„Also Deutschland ist echt durch” – kwituje krótko, co w wolnym tłumaczeniu oznacza: „Więc Niemcy są już naprawdę wykończone / daleko w tyle”.
W Niemczech publiczne toalety (zwłaszcza przy autostradach czy dworcach, np. sieci Sanifair) są w zdecydowanej większości płatne (często około 1 euro), a ich czystość i nowoczesność – jak sugeruje autorka filmu – pozostawiają obecnie sporo do życzenia. Nagranie to kolejny dowód na to, jak bardzo w ostatnich latach rozwinęła się polska infrastruktura, skutecznie przełamując stare, zachodnie stereotypy.